Anasayfa
Gündem

Pi sayısının 3 bin 141 basamağını ezberledi

Haziran 16, 2017
Yorum Yok
2080238

Özel Eryaman Kültür Ortaokulu öğrencisi Mehmet Emir Yılmaz, 3,14 olan Pi sayısının 3 bin 141 basamağını ezberleyerek yeni bir rekora imza attı.

Özel Eryaman Kültür Ortaokulu öğrencisi 14 yaşındaki Mehmet Emir Yılmaz, okullarında gerçekleştirilen “14 Mart Dünya Pi Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenen Pi sayısının basamaklarını ezberleme yarışmasına katıldı. Bu yarışmada arkadaşları ile yarışan Yılmaz, ezber yeteneğini keşfetmesi ve öğretmeni ile çalışması sonucunda Pi sayısının 3 bin 141 basamağını da ezberledi. Yılmaz’ı çalıştıran okulun Matematik Öğretmeni Hikmet Baki, öğrencinin herkesin yapamayacağı bir şey gerçekleştirdiğini ifade ederek, “3 bin 141 tane basamak ezberledi. Bu kadarını bizlerde beklemiyorduk ama daha üzerine çıkabileceğini söyledi” şeklinde konuştu.

Baki, kırılacak rekorun bir anlam ifade etmesi amacı ile 3 bin 141 sayısında bırakıldığına dikkat çekerek, “Biz bu sabitin üzerine çıkmasını istemedik. En azından bir anlamı olsun istedik. Bir de öğrencimizin önünde TEOG sınavı var. Bu TEOG sınavına da hazırlanması için derslerine ağırlık vermesini istedik ve şuan için burada durdurduk öğrencimizi” dedi.

“Mehmet Emir 150’yi geçtikten sonra, ‘Ben Türkiye rekorunu da kırabilirim’ dedi”

Bu rekorun kırılma sürecini anlatan Baki, şunları kaydetti:

“Okulumuzda 14 Mart Dünya Pi Günü’nü kutladık. Burada bir yarışma düzenledik. Pi sayısının basamaklarını en çok kim ezberleyebilir yarışması, öğrenci burada ilk başta arkadaşlarını geçme çabasındaydı. Arkadaşlarından 80-100-150 basamağa kadar ezberleyenler oldu. Mehmet Emir 150’yi geçtikten sonra ‘Ben Türkiye rekorunu da kırabilirim’ dedi. O zaman Türkiye rekorumuz bin 100’dü. Birkaç gün içerisinde Türkiye rekorunu da kırdığını söyledi. Okudu, gerçekten de hatasız bir şekilde devam ediyor. Ancak, o 14 Mart gününde 2 bin 17 basamak rekoru daha kırılmış, bizim bundan haberimiz yoktu. Ertesi gün bunu da duymuş olduk. Bu rekoru da kırabileceğini söyledi. Birlikte çalıştık, azmetti. 2 bin 17 basamağı da geçti. Son olarak bizi de 3,14’ün bir anlamı olsun diye 3 bin 141 basamak ezberledik. 3,1415 diye devam ediyor sayı. Öğrencimiz de azim etti. 3 bin 141 basamağı ezberledi ve hatasız bir şekilde okudu.”

Baki, rekoru tescilletmek istediklerini ancak rekoru onaylayacak bütün kurumlara başvurmalarına rağmen hiçbirisinden sonuç alamadıklarını, özel kurumlara ise bütçe ayıramadıklarını söyledi. Baki, rekoru onaylatmak için destek talebinde bulundu.

Söz konusu rekorun sahibi Mehmet Emir Yılmaz ise, gelecekteki hayalinin hafızlık olduğunu dile getirerek, rekor sürecine ilişkin, “14 Mart Pi Günü basamak ezberleme yarışmasına hazırlanıyordum. Arkadaşlarımı geçmek istemiştim” dedi.

Yılmaz, öğretmeni Hikmet Baki ile her gün çalıştıklarını, 3 bin 141 basamağı ise hatasız bir şekilde okuduğunu dile getirdi. Yılmaz, ezber süreci için ise yaklaşık 1 ay kadar çalıştığını vurguladı.

WEB TV

Hindistan'da meydana gelen kum fırtınasında hayatını kaybedenlerin...

Endonezya'nın batısındaki Sumatra Adası'nda bulunan kaçak petrol...

İran'da düşen jette hayatını kaybeden 10 kişinin Adli Tıp...

İran'da düşen Türk jetinin kaptan pilotu Beril Gebeş'in son ses...

Antalya'nın Alanya ilçesinde Türk bayrağını indirmek için direğe...

"Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan hakkında...

İstanbul'da evinin camından sarkarak aşağıya düşen çocuk...

Panama bayraklı "GSP Saturn" isimli dev petrol platformunun 15 Temmuz...

Üsküdar'da üç kişinin hayatını kaybettiği halk otobüsü kazasına...

TSK’nın Afrin operasyonunda şehit düşen Üsteğmen Oğuz Kağan...

Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı’ Harekatı için Hatay’ın...

Trabzonspor’un golcüsü Burak Yılmaz’ın Sarıyer’de ölümden...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın intihar...

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri El Sani tarafından...

Kağıthane Sanayi Mahallesi Muhtarlığı önünde meydana gelen silahlı...

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde terhisine 17 gün kala sel felaketinde...

Hakkari’de bölücü terör örgütleri tarafından tuzaklanan el...

Kayseri'de gece yarısı bir binaya giren hırsız, çaldığı bisikleti...

Sancaktepe’de gökyüzündeki bulutların elinde silah tutan bir asker...

DÖVİZ KURU