Anasayfa
Konya Haber

Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

Temmuz 13, 2017
Yorum Yok
2107925

Konya iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları 15 Temmuz’un yıl dönümünde özel gündemle toplanarak darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle ortak bildiri açıkladı.

Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans salonunda düzenlenen toplantıda ortak basın açıklamasını okuyan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye için milat olduğuna inandıkları 15 Temmuz’un darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu söyledi. 15 Temmuz’un istiklal harbinden bu yana ülkenin karşılaştığı en büyük tehlike olduğunu belirten Öztürk, “O gece Fetullahçı Terör Örgütü devleti ele geçirmeye milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun milletimiz cesareti ve feraseti ile bu belayı bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da ilk andan itibaren devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

“Ekonomimizde bu saldırıdan olumsuz etkilendi”

En az 15 Temmuz kadar darbe girişiminden sonrası da ülke açısından zorlu bir süreç olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimizde bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyüme yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Şimdi bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde yeni bir reform süreci başlatmalıyız” diye konuştu.

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, TÜMSİAD, MÜSİAD, ASKON, DERSİAD Konya Şubeleri, Konya Girişimci İş Adamları Vakfı, İpekyolu Sanayici ve İş Adamları Derneği, KOMÜT, KONTİMDER, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Konya Platformu Derneği, Meram Ziraat Odaları Birliği, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRK-İŞ, KAMU-SEN imzalı ortak açıklama sonrası fotoğraf çektirildi.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

Yorum Yazın

Yorum Yazın

WEB TV

İran'da düşen jette hayatını kaybeden 10 kişinin Adli Tıp...

İran'da düşen Türk jetinin kaptan pilotu Beril Gebeş'in son ses...

Antalya'nın Alanya ilçesinde Türk bayrağını indirmek için direğe...

"Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan hakkında...

İstanbul'da evinin camından sarkarak aşağıya düşen çocuk...

Panama bayraklı "GSP Saturn" isimli dev petrol platformunun 15 Temmuz...

Üsküdar'da üç kişinin hayatını kaybettiği halk otobüsü kazasına...

TSK’nın Afrin operasyonunda şehit düşen Üsteğmen Oğuz Kağan...

Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı’ Harekatı için Hatay’ın...

Trabzonspor’un golcüsü Burak Yılmaz’ın Sarıyer’de ölümden...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın intihar...

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri El Sani tarafından...

Kağıthane Sanayi Mahallesi Muhtarlığı önünde meydana gelen silahlı...

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde terhisine 17 gün kala sel felaketinde...

Hakkari’de bölücü terör örgütleri tarafından tuzaklanan el...

Kayseri'de gece yarısı bir binaya giren hırsız, çaldığı bisikleti...

Sancaktepe’de gökyüzündeki bulutların elinde silah tutan bir asker...

Afyonkarahisar’da meydana gelen trafik kazasında 3’ü aynı aileden...

Almanya’nın Köln şehrinde galası yapılan Kurtlar Vadisi Vatan...

DÖVİZ KURU