Anasayfa
Ekonomi

FED bu akşam faiz kararını açıklayacak

Haziran 14, 2017
Yorum Yok
2077443

Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Murat Tufan, Amerika Merkez Bankasının (FED) faiz artışının beklendiğini ancak verilecek mesajların tonunun fiyatlanacağını ifade etti.

Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Murat Tufan, FED’in açıklaması beklenen karara ilişkin, piyasalar FED’in faiz yükseltme ihtimalini fiyatlamış olsa da bu toplantıda önemli bilgiler elde edileceğini söyledi. Tufan, “Özellikle FED üyelerinin yıl boyunca kaç tane faiz artışı olabileceğine yönelik beklentiler takip edilecek. FED üyeleri mart ayında açıkladığı nokta tahminlerde (Dot-Plots) yıl boyunca üç faiz artışı olabileceğine işaret etmişti. Bu toplantıda üç veya daha fazla faiz artışı olacak mı piyasaların takibinde olacaktır. Öte yandan büyüme ve enflasyon rakamlarına yönelik tahminlerde açıklanacak” dedi.

“FED’in bu toplantıyı pas geçmesi de olası”

Piyasaların FED’İn faiz yükseltme ihtimaline kesin gözüyle baksa da son zamanlarda açıklanan enflasyon ve birkaç öncü verinin beklentilerin aşağısında kaldığını ifade eden Tufan,” Özellikle enflasyon oranında yaşanan yavaşlamayı FED üyelerinin ne kadar dikkate alacağı önemli olacak. Eğer FED üyeleri enflasyonda yaşanan yavaşlamanın kalıcı ve devam edebileceğini düşünürse düşük bir ihtimal de olsa FED’in bu toplantıda faiz yükseltmediğini görebiliriz. Böyle bir senaryo doların küresel anlamda değer kaybetmesiyle sonuçlanabilir. Aynı zamanda FED’in bilanço küçültmeye yönelik söylemleri de belirleyici olacak. Piyasalar FED’in yıl sonuna doğru bilançoyu küçültmeye başlayacağını bekliyor. Bu toplantı FED’in bu konuya açıklık getirmesi için iyi bir fırsat olabilir” diye konuştu.

“FED kararı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının söylemlerini etkileyebilir”

FED’in kararının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının kararını etkileyeceğine değinen Tufan, ”FED faiz artışı gerçekleştirse bile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının faiz oranlarında değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Mevcut konjonktürde TCMB, geç likidite penceresi faiz oranında fırsat bulması halinde indirime gidecek bir politikaya yönelmeye başlayabilir. Başka bir senaryo olan FED’in faiz yükseltmemesi veya güvercin mesajlar vermesi halinde faiz indirim sürecini hızlandırabilir” dedi.

  “Faiz artışından ziyade mesajların tonu fiyatlanır”

Piyasaların uzun süredir fiyatlamaya dahil ettiği FED’in faiz yükseltmesi hamlesinden ziyade bu toplantıdan çıkacak mesajların önemli olduğunu ifade eden Tufan, sözlerine söyle devam etti: “Önümüzdeki aylarda FED’in faiz adımlarını daha agresif atabileceği ya da bilanço küçültme sürecinin daha yakın vadede başlayabileceği gibi şahin tonda mesajlar para birimlerine dolar karşısında sert değer kaybettirebilir. Tam tersi FED’in bozulan istihdam verileri veya istenen seviyeye gelmekte zorlanan enflasyon oranları gibi nedenlerle güvercin mesajlar vermesi, bu toplantıda faiz artışı gelse dahi doları zayıflatabilir. Dolar/TL FED’in güvercin tonda mesaj vermesi halinde 3.50 destek bölgesi kırılarak 3.4750-3.4500 bölgesi gündeme gelebilir. Ancak, FED yıl boyunca üç veya daha fazla faiz artışı olabileceğine yönelik mesajlar vermesi halinde gelişmekte olan ülke para birimlerinin yılbaşından bugüne kadar primli seyrine bir ara vermesine neden olabilir.”

WEB TV

Hindistan'da meydana gelen kum fırtınasında hayatını kaybedenlerin...

Endonezya'nın batısındaki Sumatra Adası'nda bulunan kaçak petrol...

İran'da düşen jette hayatını kaybeden 10 kişinin Adli Tıp...

İran'da düşen Türk jetinin kaptan pilotu Beril Gebeş'in son ses...

Antalya'nın Alanya ilçesinde Türk bayrağını indirmek için direğe...

"Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan hakkında...

İstanbul'da evinin camından sarkarak aşağıya düşen çocuk...

Panama bayraklı "GSP Saturn" isimli dev petrol platformunun 15 Temmuz...

Üsküdar'da üç kişinin hayatını kaybettiği halk otobüsü kazasına...

TSK’nın Afrin operasyonunda şehit düşen Üsteğmen Oğuz Kağan...

Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı’ Harekatı için Hatay’ın...

Trabzonspor’un golcüsü Burak Yılmaz’ın Sarıyer’de ölümden...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın intihar...

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri El Sani tarafından...

Kağıthane Sanayi Mahallesi Muhtarlığı önünde meydana gelen silahlı...

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde terhisine 17 gün kala sel felaketinde...

Hakkari’de bölücü terör örgütleri tarafından tuzaklanan el...

Kayseri'de gece yarısı bir binaya giren hırsız, çaldığı bisikleti...

Sancaktepe’de gökyüzündeki bulutların elinde silah tutan bir asker...

DÖVİZ KURU