Anasayfa
Yaşam - Sağlık

‘Burun estetiği sadece güzelleşmek için yapılmaz’

Mart 20, 2017
Yorum Yok
1976722

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara burun estetiği ile ilgili bilgi verdi. Erkara, Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği ameliyatını yaptırmanın en önemli nedeni olarak güzelleşme isteğini gösterdi.

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara, burun estetiği ile ilgili bilgi verdi. Burun estetiği yaptıranların sayısının arttıkça konu ile ilgili merak edilenlerin de arttığını dile getiren Erkara,”Etrafında bu ameliyatı olan kişiler kendileri için de burun estetiğinin uygun olup olmadığını sorguluyorlar. Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği ameliyatı yaptırmanın en önemli nedeni güzelleşme isteğidir. Burun şeklinden memnun olmayan kişilerin estetik cerrahlara başvurarak bu sorunlarından kurtulmaları mümkün. Özellikle akıllı telefon ve sosyal medyada fotoğraf paylaşımlarının artması kişilerin daha güzel görünme isteklerini arttırdı. Özellikle yüz yapısına uygun ve doğal görünümlü burun estetiği ile ameliyat olunduğu belli olmadığı için imkanı ve şikayeti olan kişiler bu operasyonu yaptırır oldular. Neredeyse saç boyatmak kadar doğal hale geldi. Sosyal alanda kendine güven duyabilmek için yani güzelliği ile de ön planda olabilmek için burun estetiği yaptırmak en önemli ameliyat olma sebebidir” dedi.

“Rahat nefes almak”

Birçok kişinin burun şeklinden memnun olmadığını ama burnun asli görevi olan nefes alma fonksiyonun problemli olduğunun farkında olmadıklarını söyleyen Erkara, “Burun yapısındaki anatomik bozukluklar, burun kanalını da daraltarak sağlıklı nefes almayı da engelleyebilir. Bazen sadece kanala müdahale yeterli olurken çoğu zaman da burun çatısını düzelterek rahat nefes almak mümkün hale gelebilir. Yine burun çatısındaki bozukluklar normal burun fizyolojisini bozarak iç yapıyı değiştirebilir. Bu da burun işlevlerinden biri olan koku alma duyusunu azaltır. Akabinde tat alma duyusu da bozulur. Burun estetiği ameliyatından sonra çoğunlukla koku alma duyusu da yerine gelir” şeklinde konuştu.

“Sosyal sorunlardan kurtulmak”

Çocukluktan itibaren burun şekli yüzünden şakalara maruz kalan kişilerde sosyal ortamlardan uzaklaşma görülebildiğinin altını çizen Erkara, “Başka kişilerin eleştirilerine maruz kalınmasa bile eğer kişi kendi burun şeklinden mutsuz ise kendini toplumsal hayatta rahat hissetmeyebiliyor. Eğer sosyal handikapın sebebi burun eğriliği ise estetik ameliyat sonrası kişi birden bire özgüvenine kavuşabilir. Burun pasajı dar olan ve rahat nefes alamayan kişilerde zaman içinde nasone ses yapısı dediğimiz burundan konuşma diye de tabir edilen bir ses yapısı ortaya çıkar. Bazen sadece burun içindeki yapıların düzeltilmesi ile bu sorun halledilebilirken bazen de burun estetiği yapmak elzem hale gelebilir” diye konuştu.

“Sinüzitten kurtulma”

Erkara, burun sinüslerinin alınan nefesin ısıtılmasında, nemlendirilmesinde ve süzülmesinde görevli olduğunu belirterek “Burun çatısı bozulunca fonksiyonlarını yerine getiremez hatta enfeksiyon kapabilirler. Buna sinüzit diyoruz. Bazı durumlarda burun estetiği sonucu nefes kanalı düzeltilince rahatlayan sinüsler, var olan enfeksiyonu kendileri temizleyebilirler. Horlamanın pek çok sebebinden birisi de yine burun kanalının darlığı veya eğriliğidir. Horlama şikayeti kişinin ve etrafındakilerin uyku düzenini bozduğu için hem sağlık hem de sosyal yönden kişinin sıkıntı yaşamasına sebep olur. Burun estetiği operasyonu sebebi burun pasajının darlığı olan horlamaları tedavi eder” dedi. Erkara son olarak şunları paylaştı: “Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı sadece görselliği düzeltmekle kalmaz, birçok burun fonksiyonunu da normal hale getirir. Unutulmaması gereken şu: bahsettiğimiz rahatsızlıkların tamamı burun estetiği ile düzelecek diye bir şey yok. Sadece eğer sebep burundaki darlık ve eğrilikse düzelme sağlama ihtimali çok yüksek”.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

Yorum Yazın

Yorum Yazın

WEB TV

Afyonkarahisar’da sinyal kesici marifetiyle bankadan para çeken...

Çocuk bakıcısı dehşeti kameraya...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Almanya eğer PKK’nın dayatma...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, referandum startını verdiği...

Şişli'de Cumhuriyet Gazetesi'nin binasının bulunduğu bölgeden...

Danimarka’da iki kuşak öncesin atalarının Danimarkalı...

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesi Karpuzlu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasa değişikliği teklifini...

Kar ve soğuk yurda dönüyor. Şimdiden soğumaya başlayan hava...

Brezilya’da markete giren silahlı bir şahıs Güvenlik görevlisini...

Mersin'den yolcu otobüsüyle Samsun'a gelen DEAŞ üyesi oldukları ileri...

Sosyal medya üzerinden yayınladıkları görüntülerle sanal kumar...

Avcılar'da cinnet getiren bir şahıs sokak ortasında karısını...

Gaziantep’te sansasyonel eylem planı hazırlığında oldukları iddia...

Kenan Işık'ın tedavisinin sürdüğünü anımsatan Erdoğan, "Halen...

İstanbul Büyükçekmece’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi...

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Fenerbahçe ile oynanan kupa...

Yunan sahil güvenlik ekipleri Bulamaç adasını geçerek Türk kara...

Bursa’da evine giden genç kadını taciz etmeye çalışan şüpheli,...

ABD'nin Seattle eyaletinde bir yargıcın Başkan Donald Trump'ın, 7...

DÖVİZ KURU