Anasayfa
Yaşam - Sağlık

‘Burun estetiği sadece güzelleşmek için yapılmaz’

Mart 20, 2017
Yorum Yok
1976722

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara burun estetiği ile ilgili bilgi verdi. Erkara, Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği ameliyatını yaptırmanın en önemli nedeni olarak güzelleşme isteğini gösterdi.

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara, burun estetiği ile ilgili bilgi verdi. Burun estetiği yaptıranların sayısının arttıkça konu ile ilgili merak edilenlerin de arttığını dile getiren Erkara,”Etrafında bu ameliyatı olan kişiler kendileri için de burun estetiğinin uygun olup olmadığını sorguluyorlar. Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği ameliyatı yaptırmanın en önemli nedeni güzelleşme isteğidir. Burun şeklinden memnun olmayan kişilerin estetik cerrahlara başvurarak bu sorunlarından kurtulmaları mümkün. Özellikle akıllı telefon ve sosyal medyada fotoğraf paylaşımlarının artması kişilerin daha güzel görünme isteklerini arttırdı. Özellikle yüz yapısına uygun ve doğal görünümlü burun estetiği ile ameliyat olunduğu belli olmadığı için imkanı ve şikayeti olan kişiler bu operasyonu yaptırır oldular. Neredeyse saç boyatmak kadar doğal hale geldi. Sosyal alanda kendine güven duyabilmek için yani güzelliği ile de ön planda olabilmek için burun estetiği yaptırmak en önemli ameliyat olma sebebidir” dedi.

“Rahat nefes almak”

Birçok kişinin burun şeklinden memnun olmadığını ama burnun asli görevi olan nefes alma fonksiyonun problemli olduğunun farkında olmadıklarını söyleyen Erkara, “Burun yapısındaki anatomik bozukluklar, burun kanalını da daraltarak sağlıklı nefes almayı da engelleyebilir. Bazen sadece kanala müdahale yeterli olurken çoğu zaman da burun çatısını düzelterek rahat nefes almak mümkün hale gelebilir. Yine burun çatısındaki bozukluklar normal burun fizyolojisini bozarak iç yapıyı değiştirebilir. Bu da burun işlevlerinden biri olan koku alma duyusunu azaltır. Akabinde tat alma duyusu da bozulur. Burun estetiği ameliyatından sonra çoğunlukla koku alma duyusu da yerine gelir” şeklinde konuştu.

“Sosyal sorunlardan kurtulmak”

Çocukluktan itibaren burun şekli yüzünden şakalara maruz kalan kişilerde sosyal ortamlardan uzaklaşma görülebildiğinin altını çizen Erkara, “Başka kişilerin eleştirilerine maruz kalınmasa bile eğer kişi kendi burun şeklinden mutsuz ise kendini toplumsal hayatta rahat hissetmeyebiliyor. Eğer sosyal handikapın sebebi burun eğriliği ise estetik ameliyat sonrası kişi birden bire özgüvenine kavuşabilir. Burun pasajı dar olan ve rahat nefes alamayan kişilerde zaman içinde nasone ses yapısı dediğimiz burundan konuşma diye de tabir edilen bir ses yapısı ortaya çıkar. Bazen sadece burun içindeki yapıların düzeltilmesi ile bu sorun halledilebilirken bazen de burun estetiği yapmak elzem hale gelebilir” diye konuştu.

“Sinüzitten kurtulma”

Erkara, burun sinüslerinin alınan nefesin ısıtılmasında, nemlendirilmesinde ve süzülmesinde görevli olduğunu belirterek “Burun çatısı bozulunca fonksiyonlarını yerine getiremez hatta enfeksiyon kapabilirler. Buna sinüzit diyoruz. Bazı durumlarda burun estetiği sonucu nefes kanalı düzeltilince rahatlayan sinüsler, var olan enfeksiyonu kendileri temizleyebilirler. Horlamanın pek çok sebebinden birisi de yine burun kanalının darlığı veya eğriliğidir. Horlama şikayeti kişinin ve etrafındakilerin uyku düzenini bozduğu için hem sağlık hem de sosyal yönden kişinin sıkıntı yaşamasına sebep olur. Burun estetiği operasyonu sebebi burun pasajının darlığı olan horlamaları tedavi eder” dedi. Erkara son olarak şunları paylaştı: “Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı sadece görselliği düzeltmekle kalmaz, birçok burun fonksiyonunu da normal hale getirir. Unutulmaması gereken şu: bahsettiğimiz rahatsızlıkların tamamı burun estetiği ile düzelecek diye bir şey yok. Sadece eğer sebep burundaki darlık ve eğrilikse düzelme sağlama ihtimali çok yüksek”.

WEB TV

Hindistan'da meydana gelen kum fırtınasında hayatını kaybedenlerin...

Endonezya'nın batısındaki Sumatra Adası'nda bulunan kaçak petrol...

İran'da düşen jette hayatını kaybeden 10 kişinin Adli Tıp...

İran'da düşen Türk jetinin kaptan pilotu Beril Gebeş'in son ses...

Antalya'nın Alanya ilçesinde Türk bayrağını indirmek için direğe...

"Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan hakkında...

İstanbul'da evinin camından sarkarak aşağıya düşen çocuk...

Panama bayraklı "GSP Saturn" isimli dev petrol platformunun 15 Temmuz...

Üsküdar'da üç kişinin hayatını kaybettiği halk otobüsü kazasına...

TSK’nın Afrin operasyonunda şehit düşen Üsteğmen Oğuz Kağan...

Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı’ Harekatı için Hatay’ın...

Trabzonspor’un golcüsü Burak Yılmaz’ın Sarıyer’de ölümden...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın intihar...

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri El Sani tarafından...

Kağıthane Sanayi Mahallesi Muhtarlığı önünde meydana gelen silahlı...

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde terhisine 17 gün kala sel felaketinde...

Hakkari’de bölücü terör örgütleri tarafından tuzaklanan el...

Kayseri'de gece yarısı bir binaya giren hırsız, çaldığı bisikleti...

Sancaktepe’de gökyüzündeki bulutların elinde silah tutan bir asker...

DÖVİZ KURU