Anasayfa
Konya Haber

Başkan Toru: “Kudüs, İslam aleminin beka mevzuudur”

Aralık 7, 2017
Yorum Yok
2273539

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediye Başkanı Fatma Toru, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimine tepki göstererek, “Filistin özgürleşmedikçe intifadanın bitmesi düşünülemez.

Meram olarak bizler de bu duruşun arkasındayız ve Meram’da ki intifada yüreklerimizde başlamıştır” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın, İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma girişimi ve İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıma kararına tepkiler sürüyor. İşgalci güçlerin tutumuna karşılık Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, meclis üyeleri, kadın ve gençlik meclisleri, muhtarlar ve personel ile birlikte Kudüs’te gelişen olaylarla ilgili açıklama yaptı.

“İslam alemi’nin beka mevzuu; Kudüs”

Bu tür eylemlerle İslam coğrafyasının hedef alındığını belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Son yıllarda, ülkemizin de içinde bulunduğu İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı dinmezken; kendisini süper güç olarak lanse eden ve dünyanın jandarmalığına soyunan aslında bir numaralı emperyalist bir devlet olan Amerika tarafından yeni bir dinamitin fitili ateşlenmiştir. İslam Alemi’nin beka mevzuu olan Kudüs’ün işgal altında olduğu yetmezmiş gibi geçmişte İsrail, Kudüs’ü başkent olarak ilan etse de dünyada kimse tanımamış ve kınamıştır. Şimdilerde ise emperyalizm, Filistinli Müslümanların üzerinden İslam dünyasına yeni bir cephe açmanın yollarını aramaktadır. Uluslararası hukuk ihlal edilmektedir” şeklinde konuştu.

“Ne Filistin halkı yalnızdır, ne de mukaddes beldelerimiz”

Filistinli Müslümanların kucaklarına bırakılan pimi çekilmiş bombanın, İslam âleminin kalbine saplanan bir hançer olduğunu aktaran Başkan Toru, “Zannediyorlar ki, Filistin halkı sahipsizdir, zannediyorlar ki Müslümanlar El Aksa’yı, Kubbet-üs Sahra’yı boynu bükük bırakacaklar. Nuri Pakdil’in “Kudüs’ü Düşünme Saati” dediği saatler bu saatler. Ne Filistin halkı yalnızdır, ne de mukaddes beldelerimiz İslam’ın ilk kıblesinin mahzun duruşu yüreklerimizi dağlarken, nice Peygamberlerin ayak izlerinin durduğu ve her köşesinde aziz hatıralarının yaşadığı topraklar, İslam topraklarıdır ve korunması da Müslümanlara aittir. Bütün kalbimizle, düşüncede söylem, eylemde Filistin halkının haklı davasının yanında olduğumuzu buradan bir kez daha ilan ederken, zaferi Rabbimizin eninde sonunda Müslümanlara armağan edeceğinin bilincindeyiz. Hz. Peygamber’in bu konudaki hadisleri bu gerçeğe işaret ederken, dünyada hiçbir zaman zulmün payidar olmadığının da altını çizmek isterim” dedi.

“Kudüs üzerinde söz söylenecekse bu söz bize ait”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Kudüs’ün Müslümanlar için önemine dikkat çekerken “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki söylemleri sorumluluklarımızı hatırlatırken Kudüs üzerinde söz söylenecekse bu sözün bize ait olduğunu da bir kez daha hatırlatırım. Kudüs, İslam’ın kalbidir, Kudüs tüm dünya Müslümanlarının ilk kıblesi ve kıblegahımız olması nedeniyle bizler için hayati bir öneme sahiptir. Kudüs olmadan bir İslam dünyası düşünmek mümkün değildir. Kudüs’ün üzerinde dolaşan kara bulutlar, bir gün yeşil bir hançere dönüşerek haçlı seferleri hayal edenlerin, insan haklarını yerle bir edenlerin yüreklerine saplanacaktır” şeklinde görüş belirtti.

“Meram’daki intifada yüreklerimizde başlamıştır”

Filistinli çocukların ellerindeki taşlar, ebabil kuşlarının taşları gibi zalimlerin yüreklerine korku düşüreceğini belirten Başkan Fatma Toru şunları söyledi; “İntifada her yerdedir; sadece Filistin’de, Filistin halkının, Filistinli çocukların yaşadığı coğrafyalarda değil; Müslümanlarının yaşadığı her yerde intifada başlamıştır. Müslümanlar için, insan haklarına gerçekten inananlar için, Filistin özgürleşmedikçe intifadanın bitmesi düşünülemez. Meram olarak bizler de bu duruşun arkasındayız ve Meram’da ki intifada yüreklerimizde başlamıştır. Bizim için Kudüs, İstanbul’dur, Konya’dır Kimliğimizdir.”

“ABD’nin kararı milletimizin nezdinde yok hükmündedir”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru konuşmasının son bölümünde, alınan kararın milletin nezdinde yok hükmünde olduğunu ifade ederken “Ruhuna zincir vurulan Kudüs ile ilgili ABD Başkanının emperyalist ve Siyanist-Haçlı zihniyeti ile Ortadoğu’yu yeni bir ateşe atma girişimini kınıyoruz. İnsanlık vicdanına bırakılan pimi çekilmiş bomba ile uluslararası hukuk ihlali yapan ABD’nin bu kararı milletimizin nezdinde yok hükmündedir. Rabbimden, özgür Kudüs için, özgür El Aksa için, özgür Kubbet-üs Sahra için Müslümanlara yardım etmesini niyaz ederken, tüm halkımızdan da seherlerde ellerini açtıkları zaman Filistinli kardeşlerimizin, Kudüs’ün özgürlüğü için dua etmelerini bekliyoruz. Ya Rabb! Kudüs’ün özgürlüğüne şahit olanlardan kıl bizi” şeklinde konuştu.

Başkan Toru’nun ardından meclis üyeleri, muhtarlar ve personel de işgalci güçlerin gerçekleştirdiği hukuk ihlaline tepki gösterdi.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

Yorum Yazın

Yorum Yazın

WEB TV

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri El Sani tarafından...

Kağıthane Sanayi Mahallesi Muhtarlığı önünde meydana gelen silahlı...

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde terhisine 17 gün kala sel felaketinde...

Hakkari’de bölücü terör örgütleri tarafından tuzaklanan el...

Kayseri'de gece yarısı bir binaya giren hırsız, çaldığı bisikleti...

Sancaktepe’de gökyüzündeki bulutların elinde silah tutan bir asker...

Afyonkarahisar’da meydana gelen trafik kazasında 3’ü aynı aileden...

Almanya’nın Köln şehrinde galası yapılan Kurtlar Vadisi Vatan...

Rize'de etkili olan şiddetli yağışlar sonucu oluşan sel ve...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçmiş nesillerin çektiği...

Sakarya’da özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yattığı...

Celta Vigo’da forma giyen milli oyuncu Emre Mor’un ayağıyla...

Başbakan Binali Yıldırım, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek...

Beşiktaş’ta 5 yıldızlı bir otelde eski manken Filiz Aker...

Trabzon’da PKK’lı teröristlerin açtığı ateşle şehit olan 15...

Milyonlarca kişinin merakla beklediği tam güneş tutulması...

İstanbul Kadıköy’de dün akşam 1 kişinin hayatını kaybettiği 7...

Marmaris'te bir hastanede tedavi görürken hayatını kaybeden Türk...

DÖVİZ KURU